GEOCACHING
– nowoczesne poszukiwanie skarbów
Każdy kto zna choć jednego członka SKN GIS z Uniwersytetu Śląskiego wie, że jesteśmy fanami geocachingu. W wielu szkołach i na różnych imprezach naukowych (m. in. Śląski Festiwal Nauki, Kongres Geografii Polskiej) przeprowadzamy już wiele warsztatów dotyczących wyżej wspomnianej gry terenowej.
Geocaching to gra terenowa dla osób korzystających z GPS, która polega na poszukiwaniu „skarbów” ukrytych przez inne osoby. Skarby zawierają dziennik znalezień (logbook), a czasem również różne przedmioty, którymi można się wymienić.
Teraz nadszedł czas, by przybliżyć Wam możliwości zabawy wykorzystując w tym celu nasze SMARTFONY.
Dla trzech najbardziej powszechnych systemów operacyjnych, na których działają smartfony (Android, iOS, Windows Phone) stworzone zostały aplikacje umożliwiające poszukiwanie skarbów – tzw. skrzynek lub keszy. Gdy w wyszukiwarce wpiszemy geocaching jako najpopularniejsza pokaże nam się oficjalna aplikacja do geocachingu – Geocaching®, która jest dostępna zarówno dla telefonów działających na Androidzie jak i iOS oraz Windows.
A więc – CZAS START
Uwaga użytkownicy systemu Android!
Krok 1. – instalacja aplikacji Krok 2. – rejestracja
Aby wziąć udział w zabawie należy najpierw założyć swoje konto. Można zrobić to w samej aplikacji bądź na stronie internetowej https://www.geocaching.com/. W tym celu potrzebny nam będzie adres e-mail, nazwa użytkownika oraz hasło. Na podany w czasie rejestracji adres e-mail wysłana zostaje wiadomość z potwierdzeniem założenia konta. Jeśli mamy już konto wystarczy się tylko zalogować.
Krok 3. – potwierdzenie założenia konta
Gdy już nasze konto jest założone możemy zacząć zabawę. Aplikacja korzystając z usług lokalizacji dostępnych w smartfonie automatycznie pokaże skrzynki w okolicy. Korzystając z wyszukiwarki oznaczonej symbolem lupy można przeglądać skrzynki znajdujące się w innych miejscowościach i wybrać tą, której chcemy szukać.
Krok 4. – przeglądanie skrzynek Krok 5. – wybór skrzynki
Gdy klikniemy w wybraną skrzynkę pojawi nam się jej nazwa. Następnie należy wejść w nazwę, aby otrzymać szczegółowe informacje dotyczące tego kesza – autora skrzynki, opis, informację kiedy ostatni raz została znaleziona, wskazówki dotyczące miejsca ukrycia i inne.
Krok 6. – zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi skrzynki
Gdy już znamy wszystkie szczegóły możemy ruszyć na poszukiwania. Naciskając w ikonkę START zostanie wyznaczona trasa w linii prostej pokazująca, w którą stronę należy się poruszać aby trafić do kesza.
Krok 7. – poszukiwanie skrzynki
HURRA!! Udało się! Znaleźliśmy swoją pierwszą skrzynkę. Tak więc została nam ostatnia rzecz do zrobienia. W keszu znajduje się logbook, do którego należy wpisać datę znalezienia oraz nasz login. Następnie należy zostawić go DOKŁADNIE w tym samym miejscu w jakim go znaleźliśmy. Gdy już to zrobimy należy zrobić wpis również w aplikacji. W tym celu naciskamy na Zaloguj Skrytkę, zaznaczamy, iż została znaleziona i możemy dodać jakiś krótki komentarz.
Krok 8. – zalogowanie skrytki
Jest to przykład aplikacji działającej na systemie operacyjnym Android, jednak na wszystkich pozostałych systemach aplikacja wygląda niemal identycznie.
Uwaga użytkownicy systemu iOS!
W smartfonach działających na systemie operacyjnym iOS aplikacja Geocaching® prezentuje się następująco:
Pozostała część jak rejestracja konta wygląda identycznie jak w systemie Android.
Uwaga użytkownicy systemu Windows Phone!
Nieco inaczej wygląda ta aplikacja na systemie Windows Phone. Aplikacja nosi nazwę Geocaching Plus i pierwsze kroki różnią się od poprzednich aplikacji. Pierwszą różnicą jaka rzuca się w oczy to to, iż można zalogować się na dwa serwisy geocaching.com oraz geocaching.su.
Krok 1. – instalacja aplikacji
Krok 2. – rejestracja
Założenie konta wygląda jak i działanie aplikacji tak samo jak w poprzednich przypadkach. Niestety niektóre funkcje, takie jak szukanie i sortowanie z zaawansowanymi filtrami czy ściąganie mapy do użycia offline, nie są dostępne w darmowej wersji aplikacji. Można zatem wykupić wersję premium.
We wszystkich 3 przypadkach można swoje konta założone serwisie https://www.geocaching.com/ można połączyć ze swoim kontem w serwisie Facebook.
Aplikacji i serwisów geocachingowych jest bardzo dużo. Bywa, iż skrzynki w różnych serwisach odróżniają się od siebie, ale wszystkie aplikacje działają bardzo podobnie do aplikacji wyżej przedstawionych.
Inne aplikacje!
Dodatkowo warto wspomnieć o innych, godnych polecenia aplikacjach. Dla systemu Android jest to aplikacja c:geo – można w niej połączyć konta z kilku serwisów geocachingowych (np. https://www.geocaching.com/ oraz https://opencaching.pl/ ). Natomiast dla systemu Windows warto polecić aplikację OpenCaching ArW – jest sprawdzona, bardzo intuicyjna oraz bezawaryjna.
Mamy nadzieję, że informacje tutaj zawarte pomogą Wam w nowoczesnym poszukiwaniu skarbów 🙂
PS: Jeśli znacie inne aplikacje warte polecenia napiszcie do nas – w końcu wszyscy uczymy się przez całe życie 🙂
Na koniec dołączamy mini instrukcję dla początkujących
[Nie znaleziono pliku]